Kedilerin Karma Aşısıkedilerin karma aşısı

Kedi hastalıkları arasında en tehlikeli olanlar kuşkusuz virüs kaynaklı hastalıklardır. Bu hastalıklara karşı kedilerinizi korumak istediğinizde size sunulan tek yöntem aşılama yapmaktır. Gündemimizde Covid-19 isminde insanlara etki eden bir virüs varken aşılamanın önemi daha iyi anlaşılabilir bir hal almış durumda. Sizler için hazırladığımız bu metinde kedilerin karma aşısı hakkında aydınlatıcı bilgiler vermeyi amaçlamaktayız.

Kedilerin Karma Aşısı Nedir?

İlk olarak kediler için kullanılan karma aşının içeriğini bilmek gerekir. Karma aşı içerisinde 3 farklı virüsün inaktif yani enfekte etmeyen formlarını barındırmaktadır. Bu virüsler;

Bu virüslerin oluşturduğu hastalıklar ile ilgili ayrıntılı bilgiyi daha önceki makalelerimizde siz değerli YavruPati okurlarıyla paylaşmıştık.

Nasıl Koruma Sağlar

Bazı kedi sahipleri kedilerine virüs enjekte ederek koruma sağlanabileceği konusunda tereddüt yaşayabilmektedir. Bu durumu kısa ve basit bir dille anlatmak tereddütlerini sonlandıracaktır. Söz konusu virüsler için kedinizin bağışıklık sistemi antikor adı verilen savunma mekanizması geliştirerek onları etkisiz hale getirmeye çabalar. Kullanılan karma aşılarda bu virüslerin hastalık yapma özellikleri olmayan ancak bağışıklık sistemini uyararak antikor üretilmesini sağlayan etkisiz formları bulunmaktadır. Bu aşılama sonucunda doğal virüsle karşılaşılması durumunda bu virüsleri hastalık oluşturmadan imha edebilecek düzeyde antikor hazırlanması amaçlanmaktadır.

Karma Aşı Yaptırmalı mıyım?

Hangi ırktan olursa olsun kedinizin viral hastalıklara karşı direnç kazanabilmesi önemlidir. Kedinizin hayatını kurtarabilmek için karma aşı asla aksatılmadan yavruluk döneminde iki kez, daha sonrasında da yıllık tekrarlar halinde bir kez uygulanmalıdır.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kediler için hazırlanan karma aşıların uygulanabilmesi için bazı kriterlere dikkat edilmelidir. Bu kriterleri sıralamak gerekirse;

  • Kediniz en az 8 haftalık olmalı
  • Mutlaka sağlıklı olmalı, sağlıksız ve zayıf kedilere aşılama yapılmamalı
  • Vücut ısısı normal düzeyde olmalı
  • Başka aşılama yapılmışsa üzerinden en az 14-21 gün geçmiş olmalı
  • Aynı anda birden fazla aşılama uygulanmamalı

Bunların dışında Veteriner Hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda hareket ederek onun oluşturacağı aşı takvimine bire bir uymak kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir.


Kedi ırkları, yavru kedi bakımı ve kedi hastalıkları ile ilgili aradığınız tüm bilgiler YavruPati’de.

YavruPati size ve sevimli YavruPati’lerinize bir ömür boyu mutluluk ve sağlık diler.


İlginizi Çekebilir : Kedi Gençlik Hastalığı (Feline Panleucopenia)

Bir cevap yazın