Kedilerde Yapılması Gereken Aşılar ve Aşı Zamanları

kedi-asilari-ve-zamanlari
kedi-asilari-ve-zamanlari

6.Hafta: İç Dış Parazit Aşısı

8.Hafta: Karma 1 Aşısı

11.Hafta: Karma 2 Aşısı

14.Hafta: Lösemi Aşısı

17.Hafta: Kuduz  Aşısı

20.Hafta: Fiv 1 Aşısı

1 Yaş: Karma, Kuduz ve Lösemi Aşıları Tekrar Edilir

Ayrıca her 2-3 ayda bir iç ve dış parazit uygulamaları tekrar edilmelidir.

Parazit Uygulamaları İhmal Edilmemeli

Parazit tedavileri aksatıldığı takdirde hem insanlar hem de evcil dostlarımızın sağlığı üzerinde ciddi etkiler yaratabilir. Bu gibi etkileri ortadan kaldırmak için parazit uygulamalarının gününü aksatmadan yapılması gerekmektedir. Genellikle yaz aylarında akıllara gelen dış parazitler yani kene, pire gibi küçük canlılar aslında kış aylarında da tehlikeli olabilirler. Bu yüzden mevsimler ve hava şartları ne olursa olsun parazit uygulamaları düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Pire ve kene benzeri canlılar bünyelerinde çok fazla hastalık etkeni bulundurabildikleri için insane ve hayvan sağlığı için tehlikeli olabilmektedir.

Lütfen Görmezden Gelmeyin

Önemsiz gibi görünse de dış parazitler aslında bir çok tehlikeli ve ölümcül hastalığa sebep olabilir. Bu yüzden evcil hayvanlarınıza düzenli bir şekilde dış parazit koruması yapılması gerekmektedir. Bit, pire, kene gibi dış parazitler evcil hayvanlarınızın derilerine tutunarak onların kanlarını emmeye başlarlar. Eğer farkedilmeyip önlem alınmazsa ilerleyen dönemlerde kansızlığa, alerjiye ve bir çok hastalığa sebep olabilir. Aşırı derecede kaşınma, deri alerjisi ve bölgesel tüy dökülmeleri tespit edildiği zaman veteriner hekiminizden yardım almanız gerekmektedir.

Pirelenme

Pireler, kedi ve köpeklerde sıklıkla dış parazit çeşitidir. Pireyi gördüğünüz zaman anlayın ki gördüğünüz pire evcil hayvanınızınve evinizin bir çok yerine yüzlerce yumurtasını çoktan bırakmıştır. Bu nedenle evcil hayvanınızın üzerinde pire olduğunu tespit ettiğiniz andan itibaren evinizde detaylı bir temizlik yapmanız gerekir.

Keneler Nasıl Çıkartılır?

Keneler pirelere oranla daha büyük boyutlu canlılar olduğu için evcil hayvanınızın üzerinde farketmeniz daha kolaydır. Keneler kanını emmek için tutunduğu canlıya salgıladıkları zehirli maddeler ve taşımış oldukları parazit, virus gibi organizmaları evcil hayvanınızın vücuduna aktarırlar. Evcil hayvanlarınızın üzerinde kene olduğunu görürseniz, kendiniz çıkartmak yerine derhal veteriner hekiminize götürmeniz gerekir.

Tedbiri Elden Bırakmamak Gerek

Unutmayın ki iç ve dış parazitler evcil hayvanınıza bulaştığında bir çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Bunun için mutlaka parazitler ile mücade edilmesi gerekmektedir. En önemlisi veteriner hekiminiz kontrolünde doğru tedavi yöntemleriyle uygulamalar yapılmasıdır. Belirli aralıklarla yapacağınız koruma yöntemleri ile parazit yoluyla bulaşan bir çok hastalığın ve tehlikenin önüne geçebilirsiniz.

Kedilerde Karma Aşı

Karma aşıları her yaştaki kedilerde sık görülmekte olan viral enfeksiyonlardan korunması için yapılan bir aşıdır. 2 aylıktan sonra  erişkinliğe erişmiş her kediye yapılması gereken ilk aşı karma aşısıdır. Ve yaygın olarak 2 tekrarlı ve her aşı arasında 21 gün olması şartıyla yapılmalıdır. Ama yapılan araştırmalara göre aşı tekrarı 3 e çıkarılmıştır.

Ayrıca 1 yaşından sonra her kedinin senede 1 kere karma aşısı olması gerekmektedir. Kısacası  kedilerinizin ölümcül viral hastalıklara yakalanmasını önlemek için karma aşılarını yaptırmanız gerekmektedir.

Kedilerde Kuduz Aşısı

İsminden de anlaşılacağı üzere kedilerde kuduza neden olan viral etkenlere karşı evcil dostlarımızı koruyan bir aşıdır.

Kuduz virüsü tırmalama ve ısırma yoluyla canlıya bulaşır. Etkenin bulaşmasındaki en önemli faktör enfekte olmuş salya sıvısıdır. Kedilerde senede 1 kere bu aşının tekrar edilmesi gerekmektedir. Ayrıca seyahat söz konusu olduğunda kuduz aşısı olmayan evcil hayvanlara seyahat izni verilmemektedir.

Kedilerde Lösemi Aşısı

Lösemi aşısı kedilerde en az 2 aylıkken uygulanabilen bir aşıdır. Ayrıca her yıl tekrarlanması gereken bir aşıdır. Temel olarak lösemi virüsüne karşı koruma sağlaması için yapılır. Fakat %100 lösemi koruması sağlamamakadır.