Kedi ve Köpek Beslenmesinde OmegaKedi ve Köpek Beslenmesinde Omega-3 ve Omega-6

Kedi ve Köpek Beslenmesinde Omega-3 ve Omega-6 önemini yeni yeni anlamaya başladığımız bu dönemde mama içeriklerini incelerken yaptığımız hataları daha iyi görmekteyiz. Çoğu kedi ve köpek sahipleri mama içeriğinden bahsederken protein, yağ, ham kül, lif gibi aslında tüm mamalarda neredeyse aynı düzeyde bulunan oranlara dikkat eder. Oysa kedi ve köpek beslenmesinde asıl önemli olan birbirinin taklidi bu içeriklerden ziyade göz ardı edilen vitamin, mineral, yağ asitleri gibi mamalar arasında asıl ve en önemli farklılığı oluşturan diğer içeriklerdir. (Vitamin ve mineraller konusunda daha önce paylaşmış olduğumuz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz )

Omega-3 ve Omega-6 Önemi

Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerinin kedi ve köpek beslenmesindeki önemi ile ilgili yapılan bir çok araştırma bulunmaktadır. Bu araştırmalara göre omega-6 ve omega-3, kedi ve köpek diyetlerinde 6:1 oranında olmalıdır. Bu içerikteki bir diyetle kedi ve köpeklerinizin kanser riskini azaltmakla birlikte kalp ve böbrek hastalıklarına karşı da korunmalarını sağlayabilirsiniz. Omega-6 miktarının çok fazla buna karşın omega-3 miktarının yetersiz olduğu diyetler ise kedi ve köpeklerinizin diyabet, obezite ve hatta kanser gibi hastalıklara açık hale gelmelerine neden olabilmektedir. Evde hazırlanan kedi ve köpek diyetleri omega-6 bakımından oldukça zengin olmasına rağmen bu şekilde hazırlanan diyetlerde omega-3 miktarı yetersiz düzeyde kalmaktadır.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri genel olarak kedi ve köpeklerin deri sağlığı için de önem arz etmektedir. Özellikle alerji, deri kuruluğu, kepeklenme gibi deri hastalıklarının görüldüğü kedi ve köpeklerin diyetinde mutlaka bulunması gereken yağ asididir. Bununla birlikte kıl köklerinin güçlenmesini sağlayarak özellikle kedilerin kendilerini temizleme esnasında yuttukları tüy miktarının azalmasını böylece tehlikeli tüy yumaklarının engellenmesini sağlar. Ayrıca yeterli düzeyde omega-3 ve omega-6 yağ asidi tüketen kedi ve köpeklerin diğerlerine göre eklem hastalıklarına karşı daha dirençli olduğu ve hatta zıplama, tırmanma gibi hareketleri daha iyi yapabildikleri gözlenmiştir.

Omega-3Kedi ve Köpek Beslenmesinde Omega

Kedi ve köpekler için en önemli 3 omega-3 yağ asitleri şu şekilde sıralanabilir;

  • ALA(Alfa-Linoleik Asit):

    Kanola yağı ve keten tohumunda bulunur. Çok verimli olmasa da kedi ve köpekler az miktarda da olsa ALA’yı EPA ve DHA ya dönüştürebilir.

  • EPA(Eikosapentaenoik Asit):

    Özellikle somon, uskumru, alabalık, ringa gibi balıklarda bulunur. Kandaki sağlıklı trigliserit seviyesinin artışında etkilidir.

  • DHA (Dokosaheksaenoik Asit):

    EPA gibi balık ve yosun özünde bulunur. Özellikle yavru kedi ve köpeklerde beyin gelişimi, bağışıklığın güçlenmesi ve retina gelişiminde önemli rol üstlenir.

Omega-6

Omega-6 esansiyel yani yalnızca gıdalar ile alınabilen yağ asitlerindendir. Genellikle bitkisel yağlarda bulunan omega-6 aynı zamanda tavuk, balık ve kuzu gibi hayvansal gıdalarda da önemli miktarda bulunmaktadır. En önemlileri arasında bulunan ARA(Araşidonik Asit) büyüme, gebelik ve emzirme dönemlerinde kedi ve köpeklerin ihtiyaç duyduğu omega-6 yağ asitidir. Bunun dışında travma sonrası, operasyon sonrası dönemlerde ve enfekte kedi ve köpeklerde takviye gıda olarak kullanılması önerilir.


Kedi ırkları, yavru kedi bakımı ve kedi hastalıkları ile ilgili aradığınız tüm bilgiler YavruPati’de.

YavruPati size ve sevimli YavruPati’lerinize bir ömür boyu mutluluk ve sağlık diler.


İlginizi Çekebilir : Scottish Fold Yavrumuz Eskişehir ‘den Emre Bey’e Teslim Edildi

Bir cevap yazın