Kedi takviye gıdalarıKedi Takviye Gıdaları

Kedi Takviye Gıdaları kedi sahiplerinin kafasını en çok karıştıran konulardan biridir. Öyle ki her kedi için farklı gıda takviyeleri gerekebilirken sağlıklı kediler herhangi bir takviye gıdaya ihtiyaç duymayabilir. Peki kediniz için hangi takviye gıdayı tercih etmelisiniz?

Piyasada kedi ve köpekler için hazırlanmış tablet, macun, şurup gibi farklı formlarda takviye gıdalar bulunmaktadır. Kediniz için önemli olan bu gıdaların yapısından çok içeriğidir. Takviye gıda denince bazı kedi sahiplerinin aklına çok hızlı kilo aldıran, tüy dökülmesini anında kesen ya da bir hastalıktan çok kısa sürede kurtulmayı sağlayan adeta sihirli içeriklere sahip karışımlar gelmekte. Evet kedinize takviye besinler seçerken onun ihtiyaçlarını ya da eksikliklerini tam olarak biliyor olmalısınız ancak herhangi bir takviye gıda kedinizin bu ihtiyaçlarını karşılamada ya da eksikliklerini gidermede tek başına yeterli olmamaktadır.

Takviye Gıda İçerikleri

Kedi takviye gıda içeriklerinden bahsetmek gerekirse piyasa çok farklı formlarda hazırlanan bu gıdaların içeriği genel olarak vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Yavrular için hazırlanan süt tozları gibi ek besinler ise yavrunun gelişimine yardımcı olabilecek kolay sindirilebilir besleyici özelliklere sahiptirler. Bazı süt tozlarının yavru kedilerde ishale sebep olabileceği unutulmamalıdır. Yavru kediler için ishal ölümcül boyutlara ulaşabilmektedir. (İshal hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız)

Yetişkin kediler için hazırlanan takviye gıdaların içeriğini sıralamak gerekirse

A vitamini :

Gözler, deri, bağışıklık sistemi ve yavru kedilerin gelişimi için önemli bir vitamindir. Eksikliği en çok gözü etkilerken yavru kedilerde ise yavrunun gelişim geriliğine neden olabilmektedir.

B vitamini :

B vitamini aslında tek bir vitamin değildir. Kediler için önemli olanları sıralamak gerekirse;

B1 vitamini :

Özellikle sinir sistemi için gerekli olan B1 vitamini aynı zamanda doğum sonrası komplikasyonların engellenmesinde önemli rol oynamaktadır.  B1 vitamini eksikliği bazı durumlarda felce sebep olabilecek düzeye ulaşabilir. Yavru kediler, gebe ve emziren anne kediler için gerekli olan bu vitamin aynı zamanda hasta kediler için de takviye olarak kullanılabilir.

B2 vitamini :

Riboflavin olarak da adlandırılan bu vitamin kedilerin deri ve tüy sağlıkları için gereklidir. Aynı zamanda yavru kedilerin gelişiminde ve emziren anne kedilerde bu vitamin önem kazanmaktadır. Eksikliğinde tüy dökülmeleri, deri çatlakları ve göz problemleri baş gösterebilir.

B5 vitamini :

Eksikliğinde en çok tüy dökülmeleri ve deri hastalıkları görülür. Bununla birlikte göz, böbrek ve sinir sistemi de etkilenebilmektedir.

B6 vitamini :

Kedi vücudundaki protein ve yağların metabolizmasında önemli rol üstlenir. Eksikliğinde gelişim geriliği, epilepsi, anemi ve deri hastalıkları görülebilir. Özellikle hasta ve gebe kedilerde önem kazanan bir vitamindir.

B12 vitamini :

B vitaminleri arasında belki de sistemik etkisi en yüksek olan vitamindir. Karaciğer ve dalakla birlikte sinir sistemini de etkileyen bir vitamindir. Eksikliğinde başlarda mukozalarda solukluk, susuzluk, uyuşukluk, barsak problemleri görülürken ilerleyen olgularda ise sinir sistemi hasarlarına bağlı krizler görülebilir. Bu vitaminin takviyesine ilişkin en doğru kararı Veteriner Hekiminizin verebileceğini unutmamalısınız.

C vitamini :

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen bir gerçektir. Bulaşıcı kedi hastalıklarına karşı takviye olarak kullanılabilir. Kedi vücudundaki enzimlerin aktivitesinde rol oynar. Yavru ve bağışıklık sistemi düşük kedilerde hastalıklara karşı güçlü bir savunma rolü vardır.

D vitamini :

Kedilerde  kemik gelişiminde etkin rol oynayan fosfor ve kalsiyumun tutulmasını ve kemik dokuda birikebilmelerini sağlar. Bu şekilde, kemiklerin yumuşak ve elastik olması ve dişlerin zayıflamasıyla karakterize bir hastalık olan RAŞİTİZM’e engel olur.

E vitamini :

Eksikliğinde özellikle erkek üreme organlarını etkileyerek sperm üretiminin durmasına, dişilerde ise gebelik döneminde fötusun gelişiminin bozularak ölümüne sebep olur. Üreme sistemi dışında kas ve sinir sisteminde de problemler görülür ve hayvanın yaşı ne kadar genç olursa olsun E vitamini eksikliğine bağlı olarak felç gelişebilir.

H vitamini :

Biotin olarak da adlandırılan bu vitamin kedilerin deri ve tüy sağlığı açısından önemlidir. Eksikliğinde tüylerde dökülme, parlaklığını yitirme ve deride kepeklenme gözlenir.

K vitamini :

Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynayan bu vitaminin eksikliğinde küçük yaralanmalarda ve travmaya bağlı deri altı ya da organlarda görülen kanamaların pıhtılaşma gerçekleşememesine bağlı olarak uzun süre devam etmesine neden olur.

Taurin :

Bir aminoasit olan taurinin kedi beslenmesinde önemi büyüktür. Kedi mamalarının bir çoğunda bulunan taurinin eksikliği genelde evde hazırlanan mamalarla beslenen kedilerde görülür. Eksikliğinde diş çürümesi, körlük ve kalp yetmezliği gibi farklı sonuçlar görülebilir. Taurin takviyesi kesinlikle Veteriner Hekim kontrolünde verilmelidir.

Demir :

Eksikliğinde anemi görülebilir. Bununla birlikte anemiye neden olabilecek diğer hastalıkların tedavisinde B vitamini ile birlikte takviye olarak verilebilir.

Bakır :

Bakır eksikliğinde kedilerde tüylerde dökülme, tüy renklerinde solma, mat ve kaba kıllar ve tüy yoğunluğunda azalma görülebilir. Bu sorunlar yalnızca bakır eksikliğinde değil aynı zamanda bakırla antagonist etkili olan çinkonun fazla alınması ile de görülmektedir.

Çinko :

Deri ve tüy sağlığı açısından önemli olan bir başka element de çinkodur. Yetersizliği genç kedilerde ayrıca gelişme geriliği ve iştahsızlıkla birlikte diğer bazı hastalıklara da neden olabilmektedir.

Kedi takviye gıdaları ile ilgili kedi sahiplerinin bilmesi gereken çok fazla şey olduğundan Veteriner Hekimlerinden bu takviye gıdalar ve içerikleri hakkında bilgi almaları önerilmektedir. Bu vitamin ve minerallerin eksikliklerinin yanında fazla tüketmeleri de kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceğini unutmayın.


Kedi ırkları, yavru kedi bakımı ve kedi hastalıkları ile ilgili aradığınız tüm bilgiler YavruPati’de.

YavruPati size ve sevimli YavruPati’lerinize bir ömür boyu mutluluk ve sağlık diler.


İlginizi Çekebilir : Kedilerin Karma Aşısı Hangi Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Bir cevap yazın